Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595


Dětská kosmická agentura
KOSMODROM KARLOVY VARY OBRAZEM

V objektu Hvězdárny Františka Krejčího vybudovaného v letech 1959-1963 v Akci Z a obnoveného Městem Karlovy Vary po požáru v roce 1971 budujeme vlastními silami simulátory letů do vesmíru. Snažíme se tak vytvořit zážitkový výukový systém, který skýtá možnost prožít na vlastní kůži objevování vesmíru krok po kroku. Možná i proto se snažíme do tohoto projektu naplno zapojit mladé členy Astroklubu. Karlovy Vary jsou bohužel městem, odkud většina studentů odchází studovat vysoké školy a poté se už do našeho města nevracejí. Proto se snažíme zapojit již žáky základních škol.
Založili jsme proto dětskou kosmickou agenturu VO.S.A (VOyager Space Agency). Díky ní se Kosmodrom Karlovy Vary stává jakousi výukovou pomůckou, kterou pomáhají navrhovat a realizovat děti a veřejnosti to umožňuje simulovaně navštívit kosmický prostor a zároveň interaktivním animovaným způsobem ukázat vesmír v plné jeho kráse, kdy je každý návštěvník naplno účasten v ději. Dětské účastníky této aktivity pak odměníme možností cestovat na svých vlastních dlouhodobých misích vesmírem, kde se podívají a budou mít možnost zkoumat místa, kam se většina lidí během svého života nikdy nepodívá. Je proto možné, aby se i Vaše dítko do aktivit Kosmodromu zapojilo. Podívejte se proto na obrázky z realizace celého projektu a třeba si to přijďte vyzkoušet. Nezapomínejte ale na to, že se skutečnou astronomií se vyplatí začínat nejdříve až tak kolem ukončené 3.třídy ZŠ.

KOSMICKÁ LOĎ SOJUZ-BEE 1

Začátky jsou někdy těžké. Mezi roky 2009 a 2013 jsme se pokoušeli vytvořit původní simulátor ve spolupráci se skupinou, která realizuje simulované lety k Marsu především pro středoškolské zájemce na těchto stránkách. Původní idea byla vytvořit z celého suterénu a audiovizuálního sálu prostorovou orbitální stanici. Bohužel z projektu postupně sešlo zejména zásluhou problémů se střechou hvězdárny....

Teprve po opravě střechy, kdy do sálu přestalo zatékat, v roce 2020 vznikla kabina kosmické lodi Sojuz-Bee, která rozměrově odpovídá jednomístným kabinám prvních kosmických výprav ze šedesátých let minulého století. Z důvodů, které jsou nasnadě jsme naši jednomístnou kosmickou loď nazvali Sojuz, na památku letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, který odstartoval na svou osmidenní misi 3.2.1978.

Protože jsme lokální patrioti, přenesli jsme si do Karlových Varů virtuálně celý startovací komplex Bajkonur, odkud tehdejší sovětské nosné rakety tradičně startovaly.

Program pro orbitální lety Sojuzu-Bee se realizoval pro jednoho kosmonauta i jako trenažér, ve kterém poznáme, zda je kosmonaut schopen zvládnout případné další, náročnější lety. I proto vznikl jeden z prvních počinů podle románu Dobrodružství v Eridanu, při kterém pilot kosmické lodi může vyzkoušet, jak by obstál v případě havárie mezihvězdné kosmické lodi.


V souvislosti se stavbou vícemístné kosmické lodi, jsme před dvěma roky začali zkoušet výcvik zájemců o účast v posádkách misí k planetám sluneční soustavy a systému jejich měsíců. Na táborech tak začalo být možno získat certifikaci 1.stupně kvalifikovaného kosmonauta pro posádky kosmické lodě Prométheus. Následně začala existovat možnost si tuto kvalifikaci zvýšit na 2.stupeň, tedy jakousi úroveň "admirality" pro budoucí kosmickou flotilu.

Každoročně bude moci zájemce od vychozeného 4.ročníku základní školy absolvovat plnohodnotný kosmonautický výcvik, který pořádáme v tomto roce poprvé jako samostatný výcvikový tábor v podobném duchu jako ten, zveřejněný na stránkách letních táborů.

KOSMICKÁ LOĎ PROMETHEUS

Kosmické loď Prométheus vznikla podle příběhu vycházejícího jako komiks autora Václava Šorela a ilustrátora Františka Kobíkan v sedmdesátých letech 20. století v časopisu ABC. Tehdy vznikl sugestivní příběh o vesmírném hvězdoletu Prométheus a jeho odvážné posádce, která pomůže osvobodit Zemi od nadvlády robotů. Jako dávný dětský sen se tedy zrodila vícemístná kabina kosmické lodi, která má být doplněna o servisní modul pro dlouhodobé kosmické mise. Loď začala vznikat na základě zkušeností a zpětných vazeb od návštěvníků v roce 2022 a dnes je již provozována na orbitálních misích a pomalu se přechází na mise dlouhodobé.

Kabina kosmické lodi Prometheus je třímístná. Hlavní dva protagonisté letu sedí na sedačkách vpředu, podobně jako v kabině osobního automobilu. Vlevo sedí pilot a napravo navigátor. Cílem je jejich kooperace během každé mise. Spolupráce ale probíhá také s řídícím centrem v Karlových Varech. Na zadním sedadle prozatím nemá třetí člen výpravy žádnout aktivní funkci a zejména menší děti se zde mohou nudit. Proto je toto místo obsazováno pouze osobami staršími 16 let. V budoucích misích ale bude pro tohoto člena k dispozici velice zodpovědná práce.

Řídící centrum Prométhea stejně jako samotná kosmická loď, je vybavováno postupně pro komplexní řešení simulovaných letů tak, aby tyto mise umožňovaly spolupráci mezi posádkou a řídícím centrem na Zemi, tak jako by tomu bylo ve skutečnosti. Proto lety v Prométheu nejsou založené jen práci posádky v kabině kosmické lodě, ale i na přítomných v řídícím centru. Proto je důležité, aby v řídícím centru vždy někdo zůstal a let pomáhal řídit.

Trasy zalétávají spolupracovníci a členové dětské kosmické agentury VO.S.A.. Všechny trasy v letových řádech proto časově odpovídají naměřeným časům při jejich krátkých misích...
A protože jsme stále lokální patrioti, nový startovací komplex jsme vybudovali na Vítkově hoře nedaleko letiště. Při každém startu si proto můžete vychutnat panoramatický pohled na naše lázeňské město. Abychom však neohrozili starty lázeňské údolí, startujeme s kosmickou lodí Gemini, vynášenou nosnou raketou Delta II. Gemini se na oběžné dráze teprve připojí k servisní části a později může odstartovat na dálkovou misi k planetám.

VÍTEJTE NA JEDINÉM LÁZEŇSKÉM KOSMODROMU V EVROPĚ

VYZKOUŠEJTE I NAŠI LÉČEBNOU KŮRU © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.


Za podpory Města Karlovy Vary