Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595





Dětská kosmická agentura





POSTAV A VYPUSŤ SI SVŮJ DO-CU-SAT
aneb jak si užít stavbu a poté i práci vlastního
DOuble CUbe SATelite (2U)
na oběžné dráze kolem Země
      
CubeSat jsou miniaturní satelity, jejichž velikost v přepravním stavu by neměla překračovat rozměry 113x100x100 mm a hmotnost převyšovat 1,33 kg. Případně je možné je pospojovat do dvojice případně trojice o rozměrech, jež jsou násobkem jednoho CubeSatu. K vypuštění satelitu z nosné rakety se nejčastěji používá unifikované vypouštěcí zařízení P-POD, které je schopné vypustit 1 až 3 CubeSaty. Projekt vznikl v roce 1999 díky spolupráci California Polytechnic State University se Stanfordovou univerzitou. K srpnu 2021 bylo na oběžnou dráhu úspěšně vypuštěno přes 1500 CubeSatů. Velkou měrou jsou zastoupeny satelity vytvořené na univerzitách a soukromými subjekty.
Díky jejich popularitě a poptávce po více místa na satelitu se koncept CubeSatů rozšířil na takzvané 1U, 2U, 3U a 6U tvary, složené z 1, 2, 3 nebo 6 základních "stavebních bloků", jímž byl původní koncept. Na úspěch a popularitu Cubesatů dále navázala ještě menší platforma nazvaná PocketQube. Ta má základní modul, označovaný 1p, o rozměrech 5 x 5 x 5 cm a hmotnost do 250 gramů.
V rámci úspory nákladů pak nabízíme také možnost vypuštění MiniQube. Ta má základní modul, design hrací kostky. Zde je nutno ale dávat pozor, kterou stranou si družici pokládáte na dno přepravní schránky. Označení 1cm, o rozměrech 1 x 1 x 1 cm a hmotnost do 111 gramů je potřebné dodržet beze zbytku.

Simulované lety do vesmíru kosmickou lodí Prométheus nám skýtají možnost si postavit maketu podobné družice velikosti 2U a umožňují model osadit i funkční elektronikou. Aby byla maketa družice co nejjednodušší, nabízíme návod, jak si podobnou družici postavit a zprovoznit k vynesení na virtuální orbitu kolem Země prostřednictvím naší kosmické lodi Prométheus, kde vypuštění fyzické makety do virtuálního vesmíru může být velmi zajímavým zážitkem, stejně jako následné zachraňování tohoto satelitu. Zároveň chceme na modelu družice poskytnout představu, jak fungují některé její součásti reálně v kosmu. Nemusíme tedy úplně přesně dodržovat rozměry Cubesatu tak, aby se všechny součásti vešly úplně dovnitř modelu, ale některé komponenty se mohou ponechat vně. Stavba vnitřní elektroniky je postavena především na analogových obvodech a minimem použidí digitálních součástek. Těm jsme se samozřejmě při konstrukci zařízení nedokázali vyhnout. To proto, aby mám družice díky analogovým obvodům nenabobtnala do zbytečně velkých rozměrů. Jedná se ale spíše o zjednodušení, pomocí kterých lze v současné době snadno nastavovat toto zařízení pomocí dnešních počítačů přes USB či jiné porty.



Na úvod ale musíme také všem zájemcům napsat, že pokud si chtějí svůj Do-Cu-Sat vypustit, musí respektovat náš návod ke stavbě a svévolně jej neupravovat novými nápady, které s námi nebudou předem konzultovat. Může se totiž stát, že se satelit pro své nestandardní rozměry do přepravní schránky kosmické lodi Prométheus nevejde a nebude jej nakonec možné vypustit.
Každý nápad se ale cení. Postačí, když nám jej napíšete, zkonzultujete jej, než jej na družici provedete. Pokud nám budete chtít sdělit vylepšení nebo upgrade některé z komponent, jsme za nápady určitě vděčni. Můžete nám je sdělit prostřednictvím e-mailu kosmodrom.karlovyvary@seznam.cz.

Ucelenou představu získáte z brožurky, která je k dispozici ke stažení i v tištěné podobě jako základní informační brožurka zde. Máte-li zájem se do našeho zážitkového programu zapojit, pak si přijďte nejprve vyzkoušet simulovaný kosmický let a registraci k němu po seznámení se všemi informacemi proveďte zde.

V současnosti staví první tým jednu z prvních družic, k jejímu vypuštění by podle předpokladu mělo dojít v dubnu 2024. Na základě zkušeností připravujeme podrobnější informace. Nový koncept realizace dlouhodobých simulovaných letů nabídne od školního roku 2024/25 přihlášeným konstrukčních týmů a jejich základním školám možnosti vybrat školní posádku tvořenou žáky 5.-7.tříd ZŠ a vypustit vlastní družici po absolvování kosmonautického výcviku pro lety v lodi Prométheus. Pěti až sedmičlenné kolektivy tak získají příležitost si kromě vypuštění vlastního školního satelitu absolvovat několikahodinovou simulovanou kosmickou misi, jejíž průběh bude možno sledovat i na internetových stránkách. Bližší informace o tomto programu začneme poskytovat školám od dubna na našich stránkách registrace školních exkursí. Bližší informace o těchto kosmických misích najdete od května 2024 také na stránkách Kosmodromu Karlovy Vary.


   Popis a základní rozdělení typů Do-Cu-Sat s možností vypuštění
   Návod na stavbu modulu Do-Cu-Sat pomocí 3D tiskárny
   Popis elektronického vybavení DO-CU-SAT
   Návod na stavbu vysílače 1 MHz pro DO-CU-SAT
   Předběžná registrace týmu konstruktérů

VOSA - VOyager Space Agency

Cestovatelská agentura hvězdárny vás od 16.5.2021 přepraví do blízkého i vzdáleného kosmu
S námi si můžete od 12.4.2024 také vypustit vlastní satelit nazývaný DO-CU-SAT
Dětská kosmická agentura       


 © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.
Za podpory Města Karlovy Vary