Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595

VÝLETY DO VESMÍRU Z NAŠÍ HVĚZDÁRNY
Dětská kosmická agentura


NEJBLIŽŠÍ TERMÍNY STARTŮ OD NEDĚLE 01.10. DO SOBOTY 07.10.2023
KOSMICKÁ LOĎ SOJUZ-BEE (základní)
SMS LETENKA, LZE SJEDNAT PO TELEFONU 357070595.
Mimo úterý lze na tyto časy:                             11:45, 12:45 a 16:45
Přes formulář registrujte tento čas:                   17:45
a také mimořádné večerní lety na EVROPSKÉ NOCI VĚDCŮ v pátek 6.10.2023
pro časy večeních startů v trase 144505 nebo 144533:         20:45, 21:30 a 22:15.

KOSMICKÁ LOĎ PROMETHEUS (náročnější)
Termíny startu lze výhradně registrovat přes náš formulář:
Mimo úterý v pracovní dny v časech:          18:56, v pátek také 14:10.
Svátky a víkendy v časech:                         11:11, 14:10 a 19:13
a také mimořádné večerní lety na EVROPSKÉ NOCI VĚDCŮ v pátek 6.10.2023
pro časy večeních startů v trase 144011:         20:30 a 21:45.

Poznámky:   PO CELÝ ROK JE ZAVÍRACÍM DNEM ÚTERÝ. Tento den nelétáme.
                     Náročné trasy letů realizujeme výhradně v časech startů do 18:59.
                     Starty od 19:00 lze realizovat jen jako krátký relaxační zážitek.
                     Z technických důvodů není možné spojit let s večerním pozorováním.

NAVŠTIVTE V NAŠEM SIMULÁTORU KOSMICKÝCH LETŮ NEOBVYKLÉ CÍLE
LÉTÁME PRAVIDELNĚ PODLE LETOVÉHO ŘÁDU!

VÍTEJTE V BUDOUCNOSTI - NA PRVNÍM KOSMICKÉM NÁDRAŽÍ V EVROPĚ
Vítejte na našem Karlovarském kosmickém nádraží, a.k.z.. Hvězdárna a dětská kosmická agentura VO.S.A. jej provozují díky dvěma kosmickým lodím - jednomístné lodi Sojuz-Bee a vícemístné lodi Prométheus. Obě létají, denně mimo úterý, na naší souhrnné kosmické trati s označením 144 000. V letovém řádu souhrnném i traťových naleznete informace a představu kam Vás odvezeme a také zhruba, jak dlouho ten který let trvá. Proto máme v letových řádech odlet i přílet. Zároveň si dovolujeme upozornit, že většina letů navazuje na spoje MHD Karlovy Vary linky číslo 8 (Tržnice - Olšová Vrata - Letiště).

PŘEČTĚTE SI NA ÚVOD NÁSLEDUJÍCÍ ŘÁDKY. ČTENÍ ZHRUBA NA 3 MINUTY

JAK SE ZDE ZORIENTOVAT?
 • 1. Nejprve si níže přečtěte, co vás v našem simulátoru čeká. Nezabere Vám to více jak 3 minuty. Tím si uděláte představu, co můžete od naší simulace kosmického letu očekávat.
 • 2. Dole pak najdete aktuální Souhrnný letový řád, který Vám může posloužit k představě kdy spoje odlétají. Neznamená to ale, že všechny spoje jsou volné, tuto informaci získáte až při vyplňování našeho formuláře, kde je možné příslušný spoj zaregistrovat, pokud je volný.
 • 3. Poté se proklikněte k VOLBĚ TRASY jednotlivých kosmických lodí a přečtěte si charakteristiku letových tras, které dáváme všem na výběr.
 • 4. U každé trasy se následně přes odkaz ZDE PŘEDBĚŽNĚ REZERVOVAT LET dostanete k rezervačnímu formuláři, kde najdete volné termíny a poté si zarezervujte předběžně let.
 • 5. Po jeho správném vyplnění a odeslání již jen vyčkáte informace od nás, v případě že je termín volný, obdržíte letenku. Jenom prosíme o strpení, odpovídáme každému co nejdříve, jen nesedíme pořád u počítače.

 • CO TO SIMULÁTOR KOSMICKÝCH LETŮ VLASTNĚ JE?
  Označení SIMULÁTOR v každém z nás určitě vzbudí představu nějakého prostoru vybaveného pohyblivými křesly a ovládáním spolu s monitorem v čele... A třeba také vybavením, jakým je nezbytná kapsa s pytlíky na zvracení...
  Tato představa o simulátoru letů do vesmíru u nás není na místě. Neprovozujeme atrakce typu horských drah, houpaček nebo vláčků, ale jsme vzdělávací agentura a nabízíme programy s představením astronomických úkazů. Chceme návštěvníkům interaktivně přiblížit kosmický prostor. V simulátoru je chceme vtáhnout do děje simulovaného příběhu základního kosmického výcviku kosmonautů, aby odcházeli s pocitem, že "tam nahoře byli" a zažili to.
  Neočekávejte tedy kosmický let na bázi počítačové hry. Tu si můžete zahrát na svém počítači či konzoli pěkně doma. Očekávejte krátký kosmonautický výcvik, kde za pomoci průvodců seznámíte s podmínkami, které kosmonaut zvládá, než jde na start. Pak pilota či posádku usadíme do lodi a ostatní přítomné do řídícího centra, odkud celý let sledují, s pilotem či posádkou komunikují a pomáhají jim v obtížných situacích s podpory průvodce. Celá rodina tak zažije let se všemi jeho "slastmi a strastmi". Cílem je zažít úspěšnou misi, ze které si všichni odnesou nějaké to poučení. A pytlíky na zvracení u nás opravdu potřebovat nebudete...
  Z uvedeného vyplývá, že doby simulovaných letů nejsou jen jakési "desetiminutovky". Základní let na orbitu v kosmické lodi Sojuz trvá v případě autopilota zhruba 35 minut, pilotovaný let na orbitu 45 minut. Díky tomu si pilot kosmické lodi může připadat třeba jako první kosmonaut Jurij Gagarin na sovětské či astronaut John Glenn na americké straně. Lety v Prométheu mají pak již propracovaný systém letů na oběžnou dráhu či k ostatním tělesům ve vesmíru a proto pak mohou trvat ještě déle. Můžete tedy prožít malý kosmonautický příběh se vším všudy. Pokud chcete znát celkovou dobu mise, pak si prostudujte náš Letový řád. Tady najdete čas ukončení letu nebo dobu příletu zpět na Zemi. Tyto časy vždy odpovídají skutečnému stavu.

  CO MOHU OČEKÁVAT: SVEZENÍ RAKETOU?
  Ano, můžete očekávat "svezení v kosmické lodi". Pro pilota i doprovod tedy především zážitek z letu do vesmíru. Pilot si užije let po oběžné dráze, ostatní mají z řídícího centra možnosti pomáhat mu během jeho letu. Tedy - vyzkoušet si týmovou spolupráci.

  Pro ty, kteří s námi ještě neletěli a chtějí si vůbec vyzkoušet "o co jde", doporučujeme vyzkoušet poprvé jednoduchý let v jednomístné kosmické lodi Sojuz. Už slyším všechny vaše otázky, které to vzbuzuje:
 • To se do té lodi opravdu nevejdeme dva?
 • Když je ta loď jen jednomístná a my jsme čtyři, to poletí jen jeden?
 • Opravdu nemůžou letět dva, tři nebo čtyři hned po sobě?
 • Když ten jeden poletí, to nás jako pošlete pryč z hvězdárny a pro pilota máme přijít za hodinu?"
 • Nemůžeme vám tam teda nechat dítě a za dvě hodiny si ho vyzvednout?
 • Nemůžu si vzít malého na klín a letět s ním, víte on to bez maminky nedá?
 • Všechny tyhle otázky napadnou člověka, než si přečte pravidla, která naše simulace letů mají. Náš simulátor je opravdu určen pro rodinné kolektivy či menší skupiny ve všech variantách. To, že "letí" jen jeden pilot nebo jsou v posádce dva, je obdoba toho, co zažívají kosmonauti v realitě. Jejich blízcí přece také sledují let svého rodinného příslušníka z řídícího centra na Zemi a v kosmické lodi neletí. A přesně tohle můžete zažít u nás. Někdo poletí, někdo zůstane na Zemi. Náš simulátor vám tak umožní vyzkoušet si něco, co na svém počítači doma nezažijete. A sice rodinnou či skupinovou týmovou spolupráci. A o tu v simulátoru jde především. A nebojte se, při vašem letu nejsou přítomny žádné další osoby. Tedy až na našeho průvodce, který je zde ve funkci poradce. Můžete tedy naplno komunikovat z řídícího střediska s posádkou kosmické lodi třeba právě v okamžiku, kdy uslyšíte ono známé "Houstone, máme problém...." Vždy si vyzkoušíte spolupráci v sestavě vás všech - pilota, navigátora i ostatních v řídícím centru....

  Náš simulátor letů je primárně určen pro věkovou skupinu zájemců od 9 do 99 let. Tedy těch, kteří alespoň minimálně chápou problematiku kosmických letů a chtějí se podívat do vesmíru. Pilotovat mohou již od 11 či 12 let, podobně jako jsou díky svému fyzickému vzrůstu již řídit třeba osobní auto. Stejně jako tomu je v životě, nemůže se pětileté dítě z mateřské školky stát pilotem kosmické lodi napříč sluneční soustavou či do exoplanetárních světů u vzdálených hvězd. Kvalifikací pro místo kosmonauta v lodi není jen "umět vyjmenovat planety a poznat je na obrázku". Je potřeba, aby si dítě uvědomilo alespoň několik detailů. Dolní věková hranice pro nejmenší děti je proto v jednomístné lodi omezena věkem 7 let a návštěvou 1.třídy ZŠ. Pokud váš potomek ještě sedí v autě na podsedáku nemůže pilotovat. To je možné nejdříve ve 4. či 5. třídě ZŠ, kdy dítě nepotřebuje v autě používat sedačku či podsedák. Chcete-li, aby vaše dítě pilotovalo zkuste si položit tuto otázku: "Dokáže můj potomek řídit auto, aniž by se musel k jednotlivým ovládacím prvkům nepřirozeně natahovat?" Pokud odpovíte jednoznačně ANO, pak jej uvítáme rádi jako pilota kosmické lodi.

  VĚKOVÁ OMEZENÍ JSOU DÁNA PŘEDEVŠÍM CHÁPÁNÍM DĚTÍ
  Již sedmileté děti navštěvující první třídu mohou vyzkoušet nepilotovaný let v Sojuzu. Většinou říkám rodičům, že je ideální, aby si nejprve do kabiny sedl někdo z rodičů, než tento "zážitek" nabídnou svému malému potomkovi. Jít svým dětem vzorem a být před nimi "hrdinou" je přece vždycky krásné a a tatínek tak může zbytku rodiny zprostředkovat své zážitky, povídat si o nich a poradit, aby příště již o to snadněji letěli právě oni. A tak pokud vyzkoušíte nejprve let v Sojuzu a poletí jen jeden z vás, určitě pomůže snadněji pochopit, co to všechno obnáší...
  V kosmické lodi Prométheus máme pak omezení dána chápáním dětí, ale také je potřeba mít určitou zkušenost. Proto doporučujeme, aby vždy buď navigátor nebo pilot měli za sebou základní let v Sojuzu. V kabině je potřeba vždy osoba starší 16 let. Na místě pilota je potřeba mít alespoň ukončený 5.ročník ZŠ a tedy pilot, který nyní navštěvuje 6. či 7.třídu ZŠ by měl mít absolvovaný alespoň jeden let v kosmické lodi Sojuz-Bee, což je považováno za základní kosmický výcvik. Na místě navigátora věk alespoň 9, lépe 10 let tedy minimálně ukončená 2., lépe 3. třída ZŠ. Navigátor by totiž měl umět číst a sledovat dění na navigačním počítači, který má v kabině před sebou... Základní rozdíl mezi lety Sojuzu a Prométhea je především týmová spolupráce mezi pilotem a navigátorem a ideálně i řídícím střediskem na Zemi. Proto je vhodné, abyste pro let Prométheem byli alespoň tři, přičemž třetí osoba zůstane v řídícím centru. Rozdíl je tady ještě jeden - v Sojuzu letíte na výlet do kosmu a vše si v klidu vyzkoušíte, v Prométheu již na skutečnou kosmickou misi, kdy absolvujete skutečný kosmický let se vším všudy - tedy i s možností havárie.
  Přestože je kabina až třímístná, všechny lety jsou v podstatě stavěny pro dvojice. Ideální je, když jsou v kabině dva členové posádky, kteří řeší letové problémy - tedy pilot a navigátor. Ostatní členové dprovodu radí a pomáhají z řídícího centra. Je proto vhodné, aby na tyto lety přicházela skupinka alespoň 3-4 osob. Na třetí místo v kabině je vždy nutno uvážlivě vybrat toho, kdo se chce kosmickým letem "kochat" a případně může radou pomáhat. Zkrátka někoho, kdo se zde nebude nudit. Představte si totiž let jako dlouhou jízdu autem, při které se dlouho nic neděje, "fáze nudy". Při ní komunikujete s řídícím střediskem, plníte úkoly a korigujete svou letovou dráhu. A pak najednou přijdou krizové situace, které je třeba řešit, tzv. aktivní fáze. Ale probíhá to všechno v rychlostech mnohonásobně vyšších a za zcela jiných fyzikálních podmínek, než na běžné silnici. Věřte, že největší zážitek z této cesty mohou mít ti, kteří touží po poznání a souvisejícím prožitku. Ideální posádka je takové, která po návratu na Zemi dokáže o celé problematice a svých zážitcích hovořit a s dětmi dialog využít třeba při přípravě do školy....
  Nedoporučujeme tedy obsadit kabinu třemi malými dětmi se slovy "já je tam musím dát všechny tři, oni by se hádali". To je velmi unáhlené rozhodnutí, které může přinést jen problémy. Uvědomte si, že například v každé rodině máte vždycky někoho, koho taková věc baví více než ty ostatní a má smysl ho na podobnou misi do kosmu vysílat. Vždyť ti druzí mohou letět příště a právě ten dnes vybraný se může stát jejich kapitánem a průvodcem. V uvedeném případě tří malých dětí v kabině lze totiž počítat, že let brzy skončí... Podobně jako dlouhá jízda v autě to pro všechny tři bude spíše "vopruz" než zážitek ze simulace kosmického letu.
  Určitě s námi můžete konzultovat předem telefonicky či e-mailem všechny možné varianty posádky, vhodné pro konkrétní misi ... Ideální je ale vždy si vyzkoušet nejprve základní let na orbitu Země v Sojuzu a při tom získat osobně všechny informace o tom, jak naše simulace kosmických letů vypadá.

  KTEROU LOĎ ZVOLIT POPRVÉ - SOJUZ NEBO PROMETHEUS ?
  Možná si říkáte.... "když poletíme tři, bude to větší zážitek..." Ale u nás tak úplně neplatí úměra "čím více sedadel - tím větší zážitek". Rozdíl mezi loďmi spočívá v možnostech a náročnosti. Sojuz je jednoduchý na vyzkoušení, Prométheus náročnější pro let. V Sojuzu jsem sám, spoléhám se na sebe a učím se komunikovat s řídícím centrem, v Prométheu jsme nejlépe dva, kteří musíme řešit složitější operace. I když je Prométheus vícemístný a Sojuz jednomístný, vždy je vhodné mít někoho v řídícím centru. I takováto spolupráce ze Země do kosmického prostoru může být zážitek. V obou případech si kosmický let užije celá skupina. Pokud tedy přijdete jeden či dva a ještě jste u nás nikdy nebyli, volte Sojuz. Pokud větší skupinka do pěti osob a pilot si již vyzkoušel ovládání kabiny Sojuzu určitě volte Prométheus. Pro samotné piloty platí - v Sojuzu se seznámím s ovládáním a poté si určitě více mohu užít náročnější lety v Prométheu.......

  ABSOLVENTSKÁ VIZITKA A-1177 JEN PRO ABSOLVENTY
  Absolventská vizitka A-1177 Kosmodrom Karlovy Vary není volně prodejná. Vydali jsme ji jako "odměnu" pro ty, kteří absolvují lety v jedné z kosmických lodí. A její předání je vázáno především pro funkci, kterou dotyčný v posádce zastával. Nárok na ni proto má pilot v kosmické lodi Sojuz a také pilot a navigátor v kosmické lodi Prométheus. Členům doprovodu, kteří se letu zúčastňují pouze pasivně, vizitka nenáleží. U této vizitky nám skutečně záleží na tom, aby si ji účastník skutečně vysloužil. Děkujeme za pochopení.

  LETOVÉ ŘÁDY DÁVAJÍ OBECNÝ PŘEHLED O ODLETECH OBOU LODÍ
  VOLNÉ ODLETY NAJDETE V REGISTRAČNÍM FORMULÁŘI


  A KDO TO PRO VÁS VLASTNĚ VYROBIL?
  Ojedinělý simulátor kosmických letů je projekt vlastního vývoje a výroby naší hvězdárny. Aneb "jediné letiště těch raket je v Karlových Varech". Jde o výrobek zaměstnanců a spolupracovníků hvězdárny Karlovy Vary. Nejedná se tedy o planetárium či jiný podobný přístroj, ale o universální zařízení, se kterým se dotknete vesmíru. Nejde o nákladnou investici s nutností dovážet drahé pořady, ale o individuální výukový prostředek k popularizaci astronomie kompletně vyrobený u nás. Tím máme záruku, že jej neustále můžeme aktualizovat podle zpětných vazeb návštěvníků a rozšiřovat tak nabídky vesmírných cest. Chceme nabídnout "rodinný živý zážitek" z letu vesmírem nikoli ve 3D počítačových brýlích, ale prostě v reálném světě. Chceme vám nabídnout možnost spolupracovat jako rodina či skupina a společně řešit situace a překážky v kosmické lodi která skutečně letí na nějaké konkrétní dráze vesmírem... Bez možnosti zastavení či možnosti mezipřistání a její pilot se musí spolehnout jen sám na sebe. V kabině Sojuz-Bee má zodpovědnost za sebe sama, v kosmické lodi Prométheus pak již i za zbývající členy posádky....

  DEJTE NÁM MOŽNOST NABÍDNOUT VÁM ZÁŽITEK, JEHOŽ "POŘIZOVACÍ NÁKLADY" NEBYLY V ŘÁDECH MILIONŮ, ALE VYBUDOVALI JE PRO VÁS VE VOLNÉM ČASE "SRDCAŘI"...   © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.
  Za podpory Města Karlovy Vary