Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595
Dětská kosmická agentura


LETY JEDNOMÍSTNOU LODÍ SOJUZ-BEE

Inspirací a předlohou kosmické lodi Sojuz-Bee je nám jednomístná kabina lodí Vostok či Gemini z prvopočátku letů do vesmíru v šedesátých letech minulého století. Kosmonaut tehdy viděl ven z lodi jen malým průzorem a často měl před sebou jen několik tlačítek k ručnímu ovládání lodi. Lety ovládaly jen jednoduché počítací stroje a velitel i pilot v jedné osobě se musel spoléhat jen sám na sebe.

S dostupnými technickými prostředky jsme pochopitelně prostředí kabiny kosmické lodi vylepšili a přizpůsobili současné době.
Zájemci tedy mohou letět s podobnou lodí, jako letěl první československý kosmonaut Vladimír Remek. A to z kosmodromu v Karlových Varech, kde se řadu let konala setkání kosmonautů. Vše je proto tak trochu doslova "Karlovarské".
ZDE SE PODÍVEJTE, JAK VÁM TO LETÍ VE ZJEDNODUŠENÉ PODOBĚ.
DOSTUPNÉ ČASY STARTŮ PAK NAJDETE V REGISTRAČNÍM FORMULÁŘI
PODMÍNKY JEDNOTLIVÝCH LETŮ DOPORUČUJEME PŘEČÍST NÍŽE
VOLITELNÉ VARIANTY LETŮ LODÍ SOJUZ-BEE

S-EC SOJUZ-BEE

144 501 POHÁDKOVÁ ORBITA
KATEGORIE OD 7 DO 10 LET - ŘÍZENO AUTOPILOTEM
Za pomoci autopilota z Karlových Varů k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Během letu po orbitě odpovídá malý pilot na soutěžní otázky a pak si může na chvíli otáčet kabinou a dívat se průzorem také na hvězdy. Na závěr se kosmická loď připojí k ISS. Let s autopilotem určuje provozovatel podle věku pilota.
Časy k odbavení startu podle letového řádu vždy 15 minut před startem: 16:30, 18:15.

144 505 Z POHÁDKOVÉ ORBITY AŽ K MĚSÍCI
KATEGORIE OD 7 DO 10 LET - ŘÍZENO AUTOPILOTEM
Za pomoci autopilota z Karlových Varů k Mezinárodní kosmické stanici (ISS), oproti předchozí trase letu nabízíme pilotovi ještě krátký let k Měsíci, jehož povrch si prohlédne zblízka na jeho orbitě. Let s autopilotem určuje provozovatel podle věku pilota.
Časy k odbavení startu podle letového řádu vždy 15 minut před startem: 16:30, 18:15.

144 511 NOČNÍ OBLOHA Z ORBITY
KATEGORIE STARŠÍ 11 LET - ŘÍZENO PLNĚ PILOTEM
Tento let je alternativou k orbitálnímu letu pro nejmenší, ve variantě pilot nebo autopilot. Tentokrát je cílem prohlídka noční oblohy, kterou můžete pozorovat z orbitální dráhy Země lépe než z jejího povrchu. Můžete se tak ocitnout v "individuálním planetáriu", kde si porovnáte s jednoduchou mapou oblohy na řídícím panelu prakticky celou noční oblohu včetně souhvězdí, která u nás nevychází.
Časy k odbavení startu podle letového řádu vždy 15 minut před startem: 16:30, 18:15.

144 533 PILOTEM Z KARLOVÝCH VARŮ K ISS
KATEGORIE STARŠÍ 11 LET - ŘÍZENO PLNĚ PILOTEM
Tento let umožňuje pilotovi se seznámit s vlastnostmi kosmické lodi při letu z Karlových Varů k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Pilot se může seznámit se základy kosmického letu v plném rozsahu, odpovídá na testové otázky a provádí jednoduché manévry a jejich ladění v požadovaném čase.
Časy k odbavení startu podle letového řádu vždy 15 minut před startem: 11:50, 14:45, 17:55.

144 550 - 144 570 VESMÍRNÁ CESTA K PLANETÁM
KATEGORIE VŠICHNI STARŠÍ 11 LET - ŘÍZENO PLNĚ PILOTEM
144 550 PILOTOVANÁ VESMÍRNÁ CESTA K MĚSÍCI
144 560 PILOTOVANÁ VESMÍRNÁ CESTA K JUPITERU
144 570 PILOTOVANÁ VESMÍRNÁ CESTA K URANU
Reálný vědecky zaměřený kosmický let k dvojicím planetám sluneční soustavy: MĚSÍC (v případě, že je pilot šikovný a rychlý, možný i Mars) , JUPITER (možný i Saturn), URAN (možný i Neptun). Cíle volí po dohodě s provozovatelem letů sám pilot podle startovacích oken ze Země. Pilot se nejprve na orbitě Země seznamuje se základy kosmického letu v plném rozsahu a provádí jednoduché manévry a jejich ladění v požadovaném čase. Po připojení k Mezinárodní kosmické stanici se může rozhodnout, zda si najde cíle a poletí k jedné nebo dvojici planet, kde provede jednoduchý vědecký experiment, kterým je změření průměru obou těles či nalezení a měření lokálních útvarů.
Časy k odbavení startu podle letového řádu vždy 15 minut před startem: 16:30, 18:15

144 580 DOBRODRUŽSTVÍ V ERIDANU
KATEGORIE VŠICHNI STARŠÍ 11 LET - ŘÍZENO PLNĚ PILOTEM
Tato první sci-fi mise probíhá mimo naši sluneční soustavu. Zde se můžete seznámit s jejím kompletním obsahem. Příběh a navazující kosmický let může absolvovat každý od 11 let. Jde o první skutečné sci-fi dobrodružství, kde si pilot může vyzkoušet svůj důvtip a pilotní schopnosti a prožít skutečnou kosmickou misi, která spočívá v záchraně posádky lodi Astrid s 22 astronauty na své palubě... Tuto misi je nutno registrovat minimálně dva dny dopředu, nejedná se o standardní kosmický let. Podmínkou je, aby pilot již v simulátoru letěl v kosmické lodi Sojuz na základní trase k planetám sluneční soustavy.
Mise Dobrodružství v Eridanu je mimořádný pilotovaný let s dobou trvání 120 minut
VARIANTU MŮŽETE REGISTROVAT V ČASECH STARTŮ PRO PILOTOVANÉ VESMÍRNÉ CESTY K PLANETÁM


 © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.


Za podpory Města Karlovy Vary