Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595
Dětská kosmická agentura

LETY TŘÍMÍSTNOU LODÍ PROMETHEUSZDE SE PODÍVEJTE, JAK VÁM TO LETÍ VE ZJEDNODUŠENÉ PODOBĚ.
DOSTUPNÉ ČASY STARTŮ PAK NAJDETE V REGISTRAČNÍM FORMULÁŘI
PODMÍNKY JEDNOTLIVÝCH LETŮ DOPORUČUJEME PŘEČÍST NÍŽE

"Posádka hvězdoletu „Prometheus“ se blíží ke sluneční soustavě. Měřeno palubním časem trvala výprava do mraku Střelce téměř deset let. Na Zemi však zatím přešla staletí. Jaká bude rodná planeta až přistanou? Jak je lidé přivítají? To jsou otázky, na které hledá odpověď každý člen posádky. Hlavního cíle výpravy totiž nebylo dosaženo, žádnou civilizaci nenalezli. Mají sice nepřeberné množství vzorků z různých planet, dokonce jakousi "živu" z hvězdokupy M23, ale život podobný pozemskému neobjevili. Většina posádky spí hibernována ve svých kójích, loď řídí automaty. Ačkoliv je hvězdolet v telekomunikačním dosahu Země, není možno navázat spojení. Na příkaz velitele je předčasně zapnuto oživování, členové posádky se probouzejí......"
Tak začal seriál, který vycházel v sedmdesátých letech 20. století v časopisu ABC jako dílko Václava Šorela ve spolupráci s ilustrátorem Františkem Kobíkem v podobě komiksu Vzpoura mozků. Příběh o vesmírném hvězdoletu Prométheus a jeho odvážné posádce, která pomůže osvobodit Zemi od nadvlády robotů se stal doslova kultem. Inspirace tímto příběhem nás pak dovedla ke splnění snu, který od května 2021 naplňujeme.

ZÁKLADNÍ PODMÍNKOU JE, ABY V KABINĚ BYLA VŽDY OSOBA STARŠÍ 16 LET. Minimální věk na jednotlivých sedadlech vyžadujeme takto:
 • 1. Pilot (sedí na místě řidiče osobního automobilu), minimální věk 12 let / navštěvuje alespoň 6.třídu ZŠ.
 • 2. Navigátor (sedí na místě spolujezdce), minimální věk je 8 let / navštěvuje alespoň 2.třídu ZŠ.
 • 3. Člen posádky (sedí na zadní sedačce), minimální věk je 7 let, může být žák 1.třídy ZŠ. Nižší věk není přípustný.

 • Horní věkové hranice zde korigovány prozatím nijak nejsou. Dále mohou dorazit ještě maximálně 3 osoby doprovodu, kteří budou s posádkou ve spojení pomocí dálkové komunikace z pozemského kosmického centra a budou prožívat let spolu s nimi. Během letu nesmí posádky používat mobilní telefony, musí být zanechány u osob doprovodu v řídícím centru nebo v uzamykatelné skříňce.


  VOLITELNÉ VARIANTY LETŮ LODÍ PROMÉTHEUS


  KOSMICKÁ LOĎ PROMETHEUS

  EXPRESNÍ LET NA MARS

  VHODNÉ OD 7LET, 2-3 ČLENNÁ POSÁDKA
  EXPRESNÍ LET NA MARS je novinkou mezi našimi lety pro vícečlenné posádky. Takto se představuje PROMÉTHEUS, který je ve zkušebním provozu. Od 10.12.2022 nabízíme krátký, zčásti pilotovaný let na zemskou orbitu a následný expresní let k Marsu. Získáte představu, jak budou vypadat nové kosmické výpravy v příštím roce. V každém případě se seznámíte s obsluhou Prométhea a poznáte skutečnou spolupráci mezi pilotem a navigátorem, což je nový prvek, který v jednomístné lodi Sojuz-Bee chyběl. Kosmická loď Prométheus je do dubna 2023 ve zkušebním provozu a neustálém vývoji.
  Časy k odbavení startu podle letového řádu vždy 15 minut před startem: 10:20, 13:20, 16:50 a 20:00


  KOSMICKÁ LOĎ PROMETHEUS

  OD 12.4.2023 NOVÉ TRASY LETŮ DO VESMÍRU

  VHODNÉ OD 7LET, 2-3 ČLENNÁ POSÁDKA
  Od dubna 2023 nabídneme řadu novinek v letových trasách Prométhea pro veřejnost. Kromě řady nových letových cílů nabídneme i dlouhodobé pilotované lety a od 4.10.2023 umožníme si například postavit a vypustit na orbitu svůj vlastní výzkumný satelit typu CubeSat, jehož misi budete moci dlouhodobě sledovat.


   © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.

  Za podpory Města Karlovy Vary