Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595

PŘEDBĚŽNÁ REGISTRACE K VÝLETU DO VESMÍRU

NEJBLIŽŠÍ VOLNÉ TERMÍNY: SOBOTA 27.11. ve 12:00, 14:00, 16:00 HODIN
O SVÁTCÍCH A PRÁZDNINÁCH NABÍZÍME VŽDY MIMOŘÁDNÉ STARTY PO CELÝ DEN
VŠECHNY VOLNÉ TERMÍNY NAJDETE PŘI VYPLŇOVÁNÍ FORMULÁŘE


Dětská kosmická agentura
NABÍDKA PRVNÍCH VÝLETŮ DO VESMÍRU
TRASA A a TRASA B obsahuje malý znalostní test během letu.
Vyhodnocení ale prozatím ponecháváme na každém pilotovi.

TRASA A: KOSMICKÉ MANÉVRY NA ORBITÁLNÍ DRÁZE
plná pilotovaná verze pro starší od 10 do .. let. Celkem 35 minut

TRASA B: PROHLÉDNI SI NAŠI PLANETU
automatická verze letu pro děti od 5 do 9 let. Celkem 25 minut

MISE 2021-01: DOBRODRUŽSTVÍ V ERIDANU
Příběh a následující kosmický let může absolvovat každý, kdo již letěl v režimu TRASA. Jde o první dobrodružství, kde si pilot může vyzkoušet své schopnosti. Doporučeno od 10 let. Celkem 90 minut

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ K VÝLETU DO VESMÍRU

Před samotným vyplněním registračního formuláře doporučujeme si přečíst níže několik důležitých informací:
 1. Předběžnou registraci na tento program lze učinit výhradně na volné termíny uvedené ve formuláři níže. Za dokončenou a platnou se registrace považuje teprve potvrzením pracovníka hvězdárny v e-mailové odpovědi. Potvrzení, které e-mailem obdržíte bezprostředně po vyplnění formuláře, je pouze informací pro vás, že předběžná registrace dorazila pracovníkům hvězdárny k vyřízení a také pro Vaši kontrolu, zda jste vše zadali správně. Pracovníci se Vám budou snažit odpovědět co nejdříve, ale nikdo z nich nesedí u e-mailové schránky nepřetržitě, takže pro potvrzení počítejte s časovou prodlevou. Nelze se proto spoléhat, že když se zaregistrujete na termín, který má nastat třeba za tři hodiny, že se jistotně stihne vyřídit potvrzení. Dokud od pracovníků neobdržíte výslovně potvrzující e-mail, není registrace potvrzena. Může se totiž stát, že malou chvíli před vámi někdo jiný požadovaný termín již předběžně zaregistroval a mohl mu být již i potvrzen, pracovníci však nestihli tento termín stáhnout z webu. Jedním z případů, kdy se povede zadat již neplatný termín, je i případ, kdy máte tuto stránku dlouho načtenou ve svém prohlížeči a teprve poté začnete vyplňovat požadovaná data. Ideální je proto těsně před vyplněním stránku aktualizovat (u většiny prohlížečů tlačítkem F5) a až teprve potom formulář vyplňovat. V případě, že je již termín obsazený, ozvou se Vám pracovníci s informací o navrhovaném náhradním termínu. Ten je s vámi potřeba ještě konzultovat.

 2. Veškerá komunikace je vedena písemně e-mailem kvůli přehlednosti. Máme pak jistotu, že předejdeme jakémukoli zklamání a vše je přehledně popsáno jen v e-mailu. Není tedy možné registrovat lety přes telefon či jiným způsobem.

 3. Formulář nově umožňuje na jednu hodinu startu zaregistrovat dva piloty z jedné domácnosti či komunity po sobě. Kabina kosmické lodi je jednomístná, není možné, aby v ní letěli současně dva piloti. Jde o uzavřený prostor kosmické lodi, kde nemůže být pilot s kýmkoli z doprovodu během samotného letu v osobním kontaktu. V současnosti není možná ani přímá komunikace osob z doprovodu s pilotem v kabině. Doprovod pilota však může ze sálu sledovat celý kosmický let jakoby z pozemského centra.

 4. Rozdíl mezi lety na TRASA A a TRASA B spočívá v požadavcích na výšku pilota. Trasa B je v režimu autopilota, protože u dětí menšího vzrůstu je nutné použít podsedáku a tím děti nemohou plnohodnotně ovládat kabinu fyzicky, často je zde ale nutné respektovat druhý faktor, kterým je absence schopnosti porozumět některým aktivitám, které pilot od vědomostní úrovně 5.ročníku ZŠ bezpečně zvládá. Obě varianty TRASA jsou tedy rozdílné pouze v těchto aspektech. Jeden simulovaný let TRASY B trvá zhruba 25-30 minut, TRASY A pak 30-50 minut, doba letu se totiž může prodloužit při nešikovnosti pilota. Po každém letu je nutno počítat s 15-20 minutovou přestávkou na přípravu druhého startu. Oba lety je potřeba ale stihnout v době do 95 minut, aby bylo možné připravit kabinu pro následující registrovaný start.

 5. V případě zájmu o variantu letu MISE musí již pilot v našem simulátoru alespoň jednou letět TRASU A. Minimální věk pilota pro tuto variantu je 10 let. Je také nutno počítat s tím, že po celou dobu zhruba 90-100 minut není možné nechat letět dalšího pilota. V této variantě poprvé pilot s doprovodem stihne zvládnout pouze shlédnutí úvodního příběhu a následně bude mít celkem tři pokusy o přistání na planetě Tercii. Totéž bude platit pro další varianty MISE. Zde je nutno počítat, že doba letu je delší a pilot stihne během 90-100 minut pouze jeden dobrodružný let.

 6. Simulátor letů je prozatím k dispozici pouze v českém jazyce. Pilotované lety proto nemůžeme nabídnout těm, kdo nerozumí dobře česky. Můžeme nabídnou ale let v režimu autopilota, při kterém bude pilot let pouze sledovat stejně, jako je to u malých dětí ve věku 5 a 6 let, které se nemohou letu aktivně zúčastňovat, protože většinou neumí číst. Pokud tedy máte o takovýto let zájem, volte v tomto případě pro pilota, bez ohledu na jeho věk, automaticky TRASU B. Zároveň je potřeba, aby mezi účastníky doprovodu byl někdo, komu lze vše vysvětlit na místě v češtině a on pak přetlumočí pilotovi všechny potřebné instrukce.

 7. Nedoporučujeme přicházet na hvězdárnu se zbytečně vysokým počtem členů doprovodu. Od prosince 2021 přibude do nabídky několik novinek, které budou vhodné i pro vyšší počet členů doprovodu pilota. Pilotovat bude sice moci nadále pouze jediný pilot, ale ostatním přítomným bude umožněno se letu aktivně zúčastnit.

 8. Na hvězdárnu nechoďte s jakýmkoli předstihem. Uvedený čas startu z kosmodromu je časem, kdy budete na hvězdárně očekáváni. Uvedenými časy se snažíme předejít tomu, aby nedocházelo ke kolizi mezi jednotlivými programy hvězdárny. Může se stát, že budete ještě před hvězdárnou chvíli čekat, až skončí zpožděný předcházející program. Pro každý simulovaný let je zapotřebí, aby v sále hvězdárny neprobíhal současně jiný program. Nemá smysl také kumulovat různé programy hvězdárny - simulovaný let s prohlídkou hvězdárny nebo nočním pozorováním oblohy. Mějte na paměti, že samotný let či dva jsou dostatečně dlouhým zážitkem.

 9. Ochrana osobních údajů. Pro účely GDPR je hvězdárna správcem osobních údajů. Registrovaná osoba uděluje správci souhlas, aby ve smyslu nařízení č. 679/2016 o ochraně osobních údajů zpracovával osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, věk, e-mailová adresa a telefon. Tyto osobní údaje bude správce zpracovávat pro účel účasti na akci pořádané hvězdárnou. Údaje budou správcem zpracovány do vyřízení registrace pořadatelem nebo do odvolání souhlasu. S výše uvedeným zpracováním uděluji výslovný souhlas. Souhlas mohu vzít kdykoliv zpět, a to například zasláním požadavku na výše uvedenou poštovní adresu nebo e-mail správce hvezdarna.kv@seznam.cz.

 10. Na tento program platí výhradně vstupné dle našeho aktuálního ceníku a nelze při jeho absolvování uplatňovat slevové partnerské programy.

 11. Doporučujeme rodičům zejména nejmenších dětí, předškoláků a prvňáčků, aby uvážili, zda je právě ten jejich schopen zvládnou zhruba půlhodinové odloučení od svých blízkých. Simulovaný let probíhá v jednomístné kabině kosmické lodi. Uvažte, zda není vhodné si vyzkoušet nejprve možnosti našeho simulátoru sami a až poté teprve nechat letět svého potomka. Nově Vám tuto možnost nabízíme již při registraci vašeho kosmického letu. Zkušenosti ukázaly, že některé pětileté děti odloučení těžce nesou a v kabině pak brečí. Prozatím rodiče nemají možnost přímé komunikace s pilotem během letu. Let bohužel nelze přerušit a jiného pilota jednoduše do kabiny vyměnit, můžeme let pouze ukončit. A tak jedinou cestou pro rodiče může být možnost "jít vzorem". Je také nutno si uvědomit, že náš kosmický simulátor je výukovým doplňkem navazujícím na řadů předmětů na základních školách. Ano, pro tyto malé děti může skutečně jít o zážitek, ale spíše tehdy, když je na to připraví rodič a vysvětlí jim, co mají čekat. Uvědomme si, že takto malé dítě ještě nemá ponětí o tom, co to je kosmický let a nemůže proto chápat souvislosti, které je k pilotování kosmické lodi nutno znát a chápat. Simulátor letů vesmírem není určen jen pro děti, jak se může na první pohled zdát. Nejde ani o hru na kosmonauty, ale především o výuku a možnost pochopení toho, co vše pilota na jeho cestě může potkat. Skutečným zážitkem a odměnou mu je pak bezesporu pohled z orbity Země na samotnou planetu nebo na temnou oblohu posetou hvězdami, na které si může otáčet kabinu, v níž sedí. Inspirací pro naše lety jsou kabiny Vostok, Mercury a nebo Sojuz, kde v počátcích letěl vždy jen jediný kosmonaut. Takže se zkuste do této role nejprve sami vžít. Poleťte a vyzkoušejte si sami pilotovaný let. Potom svého potomka usaďte na totéž místo a zkuste si to s ním prožít jako z pozemského řídícího střediska. Rodič, který absolvuje pilotáž jako první, si může během přestávky o tom se svým synkem či dcerkou povídat a připravit je na to, co je čeká, vyprávěním, co sám zažil... Nabízíme proto nově tuto možnost všem.

  Pokud vyplníte formulář a nepřijde Vám automatické potvrzení Předběžné registrace do 30 minut, registrace se k nám neodeslala. V tom případě Vás prosíme, napište nám svůj požadavek z formuláře výhradně na email kosmodrom.karlovyvary@seznam.cz.


  Certifikát o absolvování letu budeme vydávat až po absolvování skutečného pilotovaného letu, kterým jsou pilotované lety označované jako ADV. Výše uvedené trasy označované jako TRASA slouží prozatím jen jako trenažér pilotů pro budoucí lety, kdy bude potřeba řešit často krizové situace, se kterými si bude muset pilot poradit. Testy, které jsou součástí každé trasy, slouží jako pomůcka k udržení pozornosti pilota a jeho schopnosti rychle reagovat. V případě, že pilot dokončí svůj první let v pořádku připojením k ISS, obdrží od nás prozatím Kartu Klubu českých turistů číslo 1852.


   © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.

  Za podpory Města Karlovy Vary