Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595

LETNÍ ASTRONOMICKÉ PŘÍMĚSTSKÉ ČI POBYTOVÉ TÁBORY
ORGANIZOVANÉ HVĚZDÁRNOU PRO DĚTI 9-14 LET V ROCE 2022

LETNÍ ASTRONOMICKÉ TÁBORY NA PALUBĚ HVĚZDOLETU PROMÉTHEUS
"Posádka hvězdoletu „Prometheus“ se blíží ke sluneční soustavě. Měřeno palubním časem trvala výprava do mraku Střelce téměř deset let. Na Zemi však zatím přešla staletí. Jaká bude rodná planeta až přistanou? Jak je lidé přivítají? To jsou otázky, na které hledá odpověď každý člen posádky. Hlavního cíle výpravy totiž nebylo dosaženo, žádnou civilizaci nenalezli. Mají sice nepřeberné množství vzorků z různých planet, dokonce jakousi "živu" z hvězdokupy M23, ale život podobný pozemskému neobjevili. Většina posádky spí hibernována ve svých kójích, loď řídí automaty. Ačkoliv je hvězdolet v telekomunikačním dosahu Země, není možno navázat spojení. Na příkaz velitele je předčasně zapnuto oživování, členové posádky se probouzejí......"
Tak začal seriál, který vycházel v sedmdesátých letech 20. století v časopisu ABC jako dílko Václava Šorela ve spolupráci s ilustrátorem Františkem Kobíkem v podobě komiksu Vzpoura mozků. Příběh o vesmírném hvězdoletu Prométheus a jeho odvážné posádce, která pomůže osvobodit Zemi od nadvlády robotů se stal doslova kultem. Inspirace tímto příběhem nás pak dovedla ke splnění snu, který od května 2021 naplňujeme.
Děti se zájmem o vesmír mohou s námi nově prožít dobrodružství na palubě skutečné kosmické lodi. Nejedná se tedy o běžnou táborovou hru, ale o simulaci kosmického letu, zkrátka zážitek pomocí simulátoru letů vesmírem, který jako český unikát provozujeme již rok.... Létáme ve výukovém simulátoru letů do vesmíru a jeho aktivity tak můžeme nabídnout v programu našich táborů. Vaše dítko se tak může stát opravdovým kosmonautem letícím na opravdovou kosmickou výpravu do vesmíru a poznávat tak vesmír novým, interaktivním způsobem. Prozatím létáme v jednomístné kosmické lodi Sojuz, ale účastníci letošních táborů si budou moci vyzkoušet lety v novém mezihvězdném korábu nazvané právě Prométheus, kde budeme "létat" ve vícečlenných posádkách. Kromě toho, že se vaše může stát v létě doopravdy kosmonautem v našem simulátoru, můžete si i vy kdykoli sami tento pocit přijít k nám vyzkoušet a udělat si představu, jak to funguje. Nejstarší kosmonaut měl 78 let a nejmenší piloti teprve 5 let. Tak proč si to nevyzkoušet? Podrobnější informace k Výletům do vesmíru najdete zde.

VŠECHNY TÁBORY PROBÍHAJÍ V AREÁLU HVĚZDÁRNY KARLOVY VARY

POKUD MÁTE ZÁJEM UMÍSTIT NA NAŠE TÁBORY DÍTKO MLADŠÍ 9 LET, ČTĚTE POZORNĚ NÁSLEDUJÍCÍ ŘÁDKY

Na rozdíl od jednorázové návštěvy, kdy si prostě odlétáte a jdete jako rodina domů, nebo příměstského tábora, na kterém je dítě přítomno každý den od 8:00 do 15:00 hodin, jsou na pobytových táborech jiné podmínky. Týden nebo 14 dnů odloučení od rodičů, náročný program s nočním pozorováním (často budíme děti i ráno, nebo pozorujeme třeba meteory od půlnoci do svítání), to jsou přeci jen požadavky na účastníka již trochu náročnější. Astronomický tábor není dvouhodinová návštěva hvězdárny, ale týdenní výukový pobyt pro děti, které se chtějí něco dozvědět a naučit. My jim občas říkáme i expedice, protože se jedná o skutečné poznávání v terénu. Naše pobytové tábory totiž navazují na školní výuku (rámcově se astronomie vždy učila od 4.třídy ZŠ v různých předmětech) a děti by měly být již vybaveny určitým stupněm chápání, což je u dětí mladších 9 let někdy problém. Pro astronomické začátky a pobytových táborech je proto vhodný minimálně ukončený 3.ročník ZŠ, ale daleko lépe ukončený 4.ročník ZŠ. Mladší děti nezvládají například noční pozorování, která mohou probíhat i v časných ranních hodinách, často jsou neprobuditelné. Často nerozumí ani přednáškám, které jsou součástí programu tábora. Pokud tedy máte mladší dítě, zkuste ho přihlásit poprvé spíše na příměstský tábor nebo pokud trváte na táboře pobytovém, přijďte s ním na hvězdárnu v otvírací době, abyste zjistili, jak ho bude výklad našeho průvodce bavit a teprve podle toho se rozhodněte k účasti. Věřte, že nám není příjemné, když místo vzdělávání účastníků musíme řešit jejich stýskání a smutek se slovy, že chtějí domů.


10. – 16. 7. 2022 "MISE K JUPITERU A MĚSÍCI EUROPA"
POBYTOVÝ ASTRONOMICKÝ TÁBOR PRO ÚPLNÉ NOVÁČKY
Tento letní tábor již úspěšně proběhl.

18. – 22. 7. 2022 "MISE K SATURNU A MĚSÍCI TITANU"
PŘÍMĚSTSKÝ ASTRONOMICKÝ TÁBOR (1.BĚH)
Tento letní tábor již úspěšně proběhl.

24. 7. – 6. 8. 2022 "NAPŘÍČ SLUNEČNÍ SOUSTAVOU"
14 DENNÍ POZOROVATELSKÝ POBYTOVÝ ASTRONOMICKÝ TÁBOR
Tento letní tábor již úspěšně proběhl.

24. 7. – 31. 7. 2022 "NAPŘÍČ SLUNEČNÍ SOUSTAVOU"
8 DENNÍ POZOROVATELSKÝ POBYTOVÝ ASTRONOMICKÝ TÁBOR
Tento letní tábor již úspěšně proběhl.

8. – 12. 8. 2022 "MÁMO, TÁTO, JÁ CHCI RADIOTELESKOP!"
PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR KOSMOLOGICKÝ (2.BĚH)
Tento letní tábor již úspěšně proběhl.

15. – 19. 8. 2022 "MISE K LEDOVÝM SVĚTŮM"
PŘÍMĚSTSKÝ ASTRONOMICKÝ TÁBOR (3.BĚH)
Tento letní tábor již úspěšně proběhl.Na letní tábory a víkendovky hledáme kvalifikované spolupracovníky! Uvítáme především rádi zájemce o celoroční trvalou spolupráci

Pro pořádání výukových akcí hledáme kvalifikované spolupracovníky pro trvalejší spolupráci. Podmínkou je věk minimálně 16 let (praktikanti) či 18 let (vedoucí dětského kolektivu) se zkušenostmi s letními tábory a prací s dětmi v kroužcích. Rádi bychom do týmu našli spolupracovníky, kteří by nám rádi pomohli zajišťovat trochu jiné akce, než úplně klasické tábory, ale astronomické vzdělávací akce, připravovat celotáborové hry a aktivity pro víkendovky. Podmínkou není odborná znalost v oboru astronomie (ta je vítána), ale především právě zkušenosti s dětským kolektivem. Zkušené spolupracovníky, odborníky v oboru astronomie, kosmonautika nebo učitele předmětů v oboru přírodních věd, zkušené pozorovatele noční oblohy, ty všechny opravdu moc rádi mezi námi uvítáme také.

Kontakt:
   Miroslav Spurný
   E-mail: letni.astronomicky.tabor@email.cz
   Telefon: 777 95 34 21

Partneři:   Borovice.cz    Katalog (nejen letních) dětských táborů    České Tábory.cz    Dětský tábor


 © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.
Za podpory Města Karlovy Vary