Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary
Volejte 357 070 595HISTORIE HVĚZDÁRNY V DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAFII


PROMĚNY JEDNÉ "ŠKOLNÍ TŘÍDY" V AUDIOVIZUÁLNÍ HVĚZDNÝ SÁLRok 1993

Sál hvězdárny v roce 1993 připomínal školní učebnu z 50 let. Váleček na stěně, problematické osvětlení místnosti, nepohodlné školní židličky a nepříliš estetické školní lavice. Takový obraz se naskytl návštěvníkům hvězdárny až do roku 1994.

 Přednáška Pavla Voráčka 
Přednáška Pavla Voráčka v červenci 1993

 Demonstrátorské zkoušky       Demonstrátorské zkoušky 
Demonstrátorské zkoušky v červenci 1993Rok 1994 - 1996

První pokusy sál zkulturnit. Kulturní centrum Amethyst věnovalo čalouněné židličky vyřazené z hospody v Lidovém domě ve Staré roli. Pochopitelně řada z nich by vyžadovala opravy, ale nebyly peníze. Světle modrý strop přednáškového sálu hvězdárny nám vyrobila jedna malířská firma s tím, že tmavší vyrobit nedokáže. Následně seženeme fasádní barvu a přední stěnu sálu ladíme do tmava - pochopitelně svépomocí. Likvidujeme "katedru", která stále připomíná učebnu. Poté se sál stává již útulným zejména díky dvěma nástěnným obrazům Františka Spurného "Člověk je středem vesmíru". Pokoušíme se také na sál umístit knihovnu, protože si myslíme, že to bude praktičtější pro návštěvníky hvězdárny.

 Víkendy       Víkendy 
Víkendová pozorování členů astronomického kroužku v průběhu let 1994-1996
 Přednášky       Přednášky 
Přednášky pro všechny zájemce a akce pro děti pořádané v přednáškovém sále
 Výzdoba 
Pokoušíme se vyzdobit čelní stěnu sálu malbami dětí.
Málokdy však vydrží déle. Reprosoustava stojí na podiu v čele sálu.
 Přednáška Pavla Voráčka       Přednáška Pavla Voráčka 
Přednáška Pavla Voráčka v roce 1997.
Reprosoustava je nyní umístěna místo na pódiu, na stěně vedle stahovacího plátna.Rok 1997 - 2000

Něco se pohnulo maličko, reprosoustava je nyní napevno umístěna v čele sálu tak, aby to vyhovovalo posluchačům. Svépomocí hledáme řešení, aby se sál zvukově zatlumil. Nedaří se, ale nakonec volíme pytlovinu, kterou umístíme na většinu zdí. Sál se podaří také koncepčně upravit, aby lidé přicházeli do příjemného tmavého prostředí, kde shlédnou příjemné audiovizuální pořady.

 Akce       Akce 
Akce pro děti a mládež pořádané v sále v letech 1997 - 2000
 Demonstrátorské zkoušky 
Demonstrátorské zkoušky v červnu 1999Rok 2001

Audiovizuální centrum hvězdárny je, svým způsobem, dokončeno. Sál je vybaven částečně vylepšenou verzí audiovizuální projekce, citelně však chybí stále dataprojektor. Čelní stěna se proměnila ve stěnu projekční. Nové sedačky moderní konstrukce (v příštím roce bude ještě nutno obměnit i zbytek starých židlí) dávají sálu moderní vzhled. Lektor může nyní celý sál prakticky ovládat prostřednictvím dálkového ovládání aniž by opustil své místo před posluchači. Vstupujeme do třetího tisíciletí.

 Rok 2001       Rok 2001       Rok 2001       Rok 2001       Rok 2001       Rok 2001 Audiovizuální pořady pro veřejnost

Audiovizuální sál má kapacitu 59 míst a nyní nám umožňuje realizovat kvalitní programy pro veřejnost. Budoucností je bezesporu možnost realizace školního planetária Starvid, které by si naše krajské lázeňské město rozhodně zasloužilo. Prospěli bychom tak doplňkovým učivem školám v kraji a také možností nabízet lázeňským hostům zajímavé programy, s nimiž se jinde nesetkají. Ostatně, přijďte naši stávající proměnu posoudit sami.Rok 2003

 Rok 2003       Rok 2003 Rok 2012

Audiovizuální sál prošel na jaře roku 2012 rekonstrukcí interiéru.

 Rok 2012       Rok 2012       Rok 2012       Rok 2012 
 Rok 2012       Rok 2012       Rok 2012 Rok 2013-2019

Audiovizuální sál prošel poprvé v roce 2013 havárií stropu. Tehdy se ještě koberce, kterými byl obložen, a tvořily dominantu Hvězdného sálu, přilepené udržely. V roce 2015 došlo k prvním velkým škodám díky prosakující střeše a v přední části nám koberce spadly. Opakovaný průsak vlhkosti způsobil odpadnutí koberců a následně i omítky největší škody v únoru 2017. Poté do 25. května probíhaly práce na opravě stropu sálu alespoň do použitelného stavu. I přes upozorňování na problémy se střechou nebyly prováděny žádné opravy. 21.8.2019 došlo k definitivnímu průsaku vody po přívalovém dešti a následně se průsaky opakovaly. V sále nám regulérně pršelo. V listopadu 2019 došlo k opravě střechy způsobem, který zakonzervoval vlhkost pod nově postavený střešní sarkofág, takže problémy s vlhkostí zdiva se objevily v roce 2020 opětovně. Sál nebylo možné používat od 21.8. do poloviny prosince 2019. Fotografie z jednotlivých havárií a oprav zde zveřejníme postupně.Rok 2020

V roce 2020 došlo díky pandemii koronaviru k dalšímu omezení a sál byl využíván minimálně. V druhé polovině roku došlo k výjimečné události - realizovala se stavba kabiny simulátoru letu vesmírem, který pro veřejnost vytvářejí sami zaměstnanci a spolupracovníci hvězdárny. Simulátor bude v provozu od března 2021. Brzy zde přibudou fotografie z jeho stavby, kterou se podařilo realizovat v říjnu a v listopadu po letních testech softwarové části, kterou měly možnost vyzkoušet účastníci letních táborů. Jednomístná pilotní kabina bude pro tyto akce od roku 2021 vítaným zpestřením nejen běžné otvírací doby, ale i výukových akcí pro děti a mládež.
 © Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary, o.p.s.
Za podpory Města Karlovy Vary